Pencere Kapı Doğrama Sistemleri

Yaşam alanlarında kullanılan sistemler olarak menteşeli pencere ve kapı doğramaları oldukça yaygındır. Bu sistemlerden beklenen özellikler başta ısı yalıtım ve hava-su sızdırmazlık performansı olmak üzere, dış ortam sesinin mekanda minimum seviyede hissedilmesi, ihtiyaç duyulan gün ışığının ortama alınması ve rahat çalışan bir kullanım sunabilmesi şeklinde sıralanabilir.

Menteşeli sistemler kullanım seçenekleri açısından çok zengin olup içe ve dışa açılır kapı-pencere, çift-eksen, vasistas, pivot gibi standart kullanımların yanında gizli kanat pencere ve hemyüz kapı gibi estetik odaklı birçok ilave çözüme sahiptir.

SİZLERDE İHTİYACINIZ OLAN ALÜMİNYUM DOĞRAMALAR İÇİN BİZİ ARAYABİLİRSİNİZ.

 

kadıköy alüminyum doğrama sistemleri - acıbadem alüminyum doğrama sistemleri - bostancı alüminyum doğrama sistemleri - caddebostan alüminyum doğrama sistemleri - erenköy alüminyum doğrama sistemleri - feneryolu alüminyum doğrama sistemleri - fikirtepe alüminyum doğrama sistemleri - göztepe alüminyum doğrama sistemleri - hasanpaşa alüminyum doğrama fiyatları -koşuyolu alüminyum doğrama fiyatları - kozyatağı alüminyum doğrama fiyatları - merdivenköy alüminyum doğrama fiyatları - suadiye alüminyum doğrama fiyatları

TANIM
Teknik resim, kroki, numune veya iş talimatlarına göre alüminyum metallerden üretilmiş profil malzemeden kapı, pencere, panjur, balkon vb. yapmak üzere doğrama ve montaj işlemi yapan kimseye denir.

GÖREVLER
Yapılacak işle ilgili (kapı, pencere, kasa vb.) ölçü alarak gerekli malzemenin listesini çıkarır, Alüminyum profilleri alınan ölçülere göre keser, deler, ayarlar, sızdırmazlık ve yalıtım elemanlarını yerleştirerek birleştirir, Hazırlanan konstrüksyonu kontrol eder, gerekirse nakliye için tekrar parçalara ayırarak taşıma ve yüklemeye hazır duruma getirir ve yerine monte eder.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
Zımpara taşı, freze makinesi, dekupaj makinesi, havalı pres ve bükme presleri, matkap, ölçme ve kontrol aletleri, sac makası, testere, hızar, diş açma aletleri, tornavida, profil malzemeleri, yapıştırıcı ve yalıtım malzemeleri, çeşitli aksesuarlar (kollar, takoz vb.), perçin takımları.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Alüminyum doğramacısı olmak isteyenlerin; El becerisi ve gözel koordinasyonu gelişmiş, Tasarım ve çizim yeteneğine sahip kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Alüminyum doğramacılar atölyelerde çalışırlar. İşin çoğunluğu kapalı ortamda bir kısmı da (ölçü alma, malzeme temini ve yerine monte) dışarıda yapılır. Çalışma ortamı gürültü ve biraz tozludur.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Alüminyum kullanım alanı oldukça geniş bir metaldir. Uçak sanayi, inşaat sektöründe, yapılarda cephe kaplamasında, kapı, pencere, dolap vb. yapımında oldukça yaygın olarak kullanılmakta, buna paralel olarak da bu alanlarda istihdam edilecek elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Genelde meslek elemanlarının çalışma alanları küçük ve orta ölçekli işletmelerdir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi, yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Çıraklık eğitimine başlayabilmek için; En az ilköğretim okulu mezunu olmak, Bünyesi ve sağlık durumu mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak, 14 yaşını doldurmuş ve 19 yaşından gün almamış olmak, ancak, 19 yaşından gün almış olanlardan daha önce çıraklık eğitimden geçmemiş olanlar, yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine alınabilir. Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri bulmak ve işvereni ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gerekmektedir.

 

kağıthane  alüminyum doğrama sistemleri - kartal  alüminyum doğrama sistemleri - küçükçekmece alüminyum doğrama sistemleri - maltepe alüminyum doğrama sistemleri -pendik alüminyum doğrama sistemleri -sancaktepe alüminyum doğrama sistemleri -silivri alüminyum doğrama sistemleri - sultanbeyli alüminyum doğrama sistemleri - şile  alüminyum doğrama sistemleri - şişli alüminyum doğrama sistemleri - tuzla  alüminyum doğrama sistemleri - ümraniye alüminyum doğrama sistemler