Şhingle Çatı

Shingle eğimli çatılarda, çatı kaplama amacıyla kullanılan su izolasyon malzemesidir. En sonteknoloji kullanılarak tasarlanmış, her türlü detay göz önüne bulundurularak aksesuarları üretilmiş, çağımızın en çok tercih edilen çatı kaplama malzemesidir. Her zevke, her bütçeye, her detaya rahatlıkla uyum sağlayarak ömür boyu güvenle yaşayacağınız bir çatı oluşturur.Shingle çatı ( şıngıl çatı ) sistem uygulamasında; hazırlanan çatı konstrüksiyonu üzerine alt yapı hazırlığı olarak OSB levha ile kaplanır. OSB levha üzerine su yalıtımı sağlamak amacıyla membran, şalomu ile eritilerek  kaplama yapılır. Hazırlanan membran üzerine şıngıl çatı örtüsü uygulanır. Uygulama esnasında çatının eğimine göre galvenizli şingıl çivisi kullanılır. Eğimin %30′un altında olması durumunda çivi yerine yapıştırma sistemi tercih edilmelidir.Shingle nedir?

NEDEN SHİNGLE? Havalandırma aparatı ve detay çözümleri uygulandıktan sonra şingıl çatı sistemi tamamlanır.Ülkemizde yüzyıllardır çatı kaplama malzemesi olarak kiremit kullanılır. Geleneksel olarak hala bu ürün kullanıla gelmektedir. Fakat “Akmayan çatı olmaz” deyimini halkın ağzına yerleşmesinden de anlaşılacağı gibi kiremitin yaşattığı sorunlar yaygın olarak bilinmektedir ve kanıksanmıştır.
Shingle Çatı Kaplaması aşağıda yer alan özelliklerinin tamamı ile akan çatının bir kader olmadığını, doğru malzeme ile doğru uygulanana bir çatının büyük avantajları olduğunu ortaya koymaktadır. Kırılmayan kiremit shingle çatı sistemi eviniz yıkılıncaya kadar tam işlev görür. Yıllar geçtikçe çatınızı ve evinizi korumaya devam eder.

Amerika’da evlerin %90′ı yine Avrupa’da evlerin büyük bir oranı kırılmayan kiremit shingle çatı sistemleri ile kaplanmaktadır. Shingle’ın çatılarda kullanılabilecek en sağlıklı ve en ideal çatı malzemesi olduğu tüm dünya tarafından kabul görmüştür.

Şıngıl Nasıl Döşenir

Şingıl esnek bir çatı kaplama malzemesidir. Bir paketi yaklaşık 3m² kaplar. Şıngıl kaplanacak çatıya önce metal veya ahşaptan sağlam bir iskelet oluşturulur. Bu iskelet çatıda herhangibir tamir yapılma olasılığına karşı bir insanı taşıyabilecek sağlamlıkta olmalıdır. 4×4, 5×5 veya 10×10 kalasdan oluşturulabilir.

Hazırlanan bu iskelet üzerine, sıkıştırılmış ahşap paneller (OSB) vidalanır. İskeletin montajı, üzerine kaplanacak OSB’nin uç kısımları ve birleşim yerleri de vidalanabilecek şekilde oluşturulmalıdır.

OSB paneller 122×244 cm uzunluğundadır. OSB montajı da yapıldıktan sonra yalıtım için istenirse üzerine şıngıl altı örtüleri döşenebilir. Bu örtüler, pürmüzle yakılarak, çivilenerek veya çakılarak OSB üzerine monte edilebilir. (Şıngıl altı örtüleri maliyetli bir yalıtım olduğundan bazı yapılarda tercih edilmezler.

OSB üzerine veya şıngıl altı örtüsü üzerine uç kısımdan başlanarak şıngıl döşenir. Uç kısımları biraz dışarda, boşluğa gelecek şekilde döşenebilir. Her şıngıl bir öncekinin üzerine binmelidir.

Şıngıl, şıngıl çivisi ile çakılarak veya izli yerinden pürmüzle ısıtılarak döşenir. Şıngıl yapraklarının uç kısmının sabitlenmesi için de bitüm mastik kullanılabilir.

Şıngıl Çatı Sistemleri Avantajları

* Her tip çatıya kolayca uyum sağlar.Karmaşık çatı formlarına, kubbe, tonoz gibi eğrisel yüzeylere adapte edilebilir.

* Parçalı dokusu ve çekici renkleri ile estetiktir. Kolay ve hızlı uygulanır.

* Su geçirmez, parçalı ve esnek yapısı sıcaklık farklarında çatlamayı önler, uzun ömürlüdür.

* Üzerinde rahatça yürünebilir.

* Mahya, eğik dere, duvar-baca dibi gibi detaylarda farklı malzeme gerektirmez, çatı görünümü tek bir malzemeyle tamamlanır.

* Yaklaşık 10 kg/m2 ağırlığıyla hafif bir malzemedir, çatı konstrüksiyonuna çok az yük verir.